Frissítve: 2018.02.11.
Sokan használjuk a gyári rádiót, így szép az autó beltere. Normál használatra – szerintem – meg is felel, amíg tönkre nem megy, szépen is szól ( 🙂 ). Viszont egy (kettő) nagy hiányossága van: nem tud mp3-at (illetve nem lehet külső zenelejátszót rácsatlakoztatni).
Szerencsére ezen valamelyest lehet segíteni, ha valaki ragaszkodik a gyári fejegységhez, és nem szeretne csillogó-villogó más fajta fejegységet beszerelni, a (kissé csúnyácska) beépítő kerettel.
A (majdnem) megoldás: CD-tár.
Ugyanis a gyári fejegységhez, még a legegyszerűbb, és ezáltal leginkább elterjedt kazettás változathoz is lehet csatlakoztatni CD-tárat. Van is olyan változat, amiben gyárilag van egy 5 cd-s tár (jellemzően a Sporting, Sound, HGT illetve egyes HLX változatok). A CD-tár se rossz, de manapság nem használ már szinte senki CD-t sem.
Szerencsére kitaláltak erre egy okos megoldást, egy kis kütyü helyettesíti a CD-tárat, ami USB-ről, SD-kártyáról tud MP3 formátumú zenét lejátszani. Ennek segítségével már egész használhatóvá válhat a kissé idejét múlt, de még jól működő gyári rádiónk.
Több gyártótól is elérhető ilyen megoldás, ezek közül néhány látható az alábbi képeken:
A Yatour az “eredeti”, drágább, míg a második képen egy kínai koppintás látható. Vállalkozó kedvűként én az utóbbit választottam, lesz, ami lesz alapon.
Beépítése, a rádióhoz csatlakoztatása egyszerű, mint a pofon. Miután kiszereltük a rádiót a helyéről, csak csatlakoztatni kell a kék csatlakozót a rádió hátulján a megfelelő helyre, ha szerencsénk van, akkor van egy kék vagdugó már a zöld és a sárga csatlakozókkal sorolva, ennek a helyére kell az újat csatlakoztatni.
Ezután egy pendrive-ra vagy SD kártyára kell másolnunk a zenéinket, de nem akárhogy, hanem egy-egy mappába, elvileg bármilyen nevű mappa lehet, én stílusosan CD01, CD02, stb.-nek neveztem el, és ezekbe másoltam a zenéket. Ez a változat a felmásolás sorrendje szerint rendezi a számokat, így érdemes ügyelni rá, mert az autóban már nincs lehetőség változtatni, így fogja lejátszani egymás után a dalokat. Elméletileg 99 mappa lehet, mappánként 99 fájl. Ez sajnos csak elmélet, ahogy mindjárt látni is fogjátok.
Először az eredeti 2-es Punto kazettás rádióval próbáltam ki, ezzel már egy ideje használtam a gyári CD-tárat is. A Source gomb megnyomása után átvált a CD-tárra, ezután nagyjából használható, de sajnos – mint később kiderült, a fejegység korlátai miatt – csak korlátozottan használható. A hangminőség – szerintem – jó, persze a vájtfülűek és hangnyomás bajnokok biztosan vitatkoznának, de átlagos használatra megfelelő. A gond inkább az, hogy a gyári rádió csak 5 CD-t tud kezelni, és egy CD-n is csak kb. 50 számot hajlandó felismerni. Viszont ezek között tudunk a gyári rádió gombjaival váltani, lapozni a számok között, CD-t (mappát) váltani, stb. Az MP3 tag-eket, fájl-neveket nem írja ki, arra ne számítsunk, helyette a CD, és azon belül a szám sorszámát jelzi ki.
A másik gond, hogy AUX üzemmódban nem csinál semmit, illetve a fejegység “LOADING” üzenettel csendben várakozik. Egyébként AUX módba úgy lehetne váltani, ha eltávolítjuk az USB-t, SD-kártyát.
Később fejegységet cseréltem, a 2B CD-s, MP3-as fejegysége került az autóba, és kiderült, hogy nem az emulátorral van a gond.
Ugyanis ez a fejegység már sokkal jobban kezeli a CD-tárat (emulátort), 5-nél több mappa is lehet. Konkrétan ez már 9 lemezt támogat. További jó hír, hogy az AUX is működik ennél a változatnál.
Kazettásoknak egy lehetőség még a kazetta adapter használata. Ezt ugyan személyesen nem próbáltam, de mások beszámolói alapján ez is működik. Ebből is többféle változat létezik, a legegyszerűbb, ami csak egy AUX csatlakozót biztosít, kevsébé esztétikus a lógó kábel miatt, de használható.
Ennél egy fokkal komolyabb a beépített MP3 lejátszós változat, távirányítóval. Hátránya, hogy tölteni kell, ugyanakkor önálló lejátszóként is használható változatok is vannak, fülhallgató csatlakoztatható.
A leginkább modernnek mondható, legsokoldalúbb változatok bluetooth kapcsolaton keresztül tudnak zenét lejátszani pl. okostelefonról, akár kihangosítóként is működhetnek.
Természetesen egy kis házi barkácsolással tovább növelhető az esztétikum, hiszen a CD-tár emulátort is be kell építeni valahova, a kazettából is lóghatnak ki vezetékek, stb. Egy orosz Puntos kolléga a kazettás rádióba építette be az emulátort, melyet az alábbi képeken láthattok.
Forrás: www.drive2.ru/l/4062246863888679702/%5B/caption%5D
Üdv. ! Azt szeretném megtudni hogy a kazettás fejegység és a cd-s között van e méretbeli különbség,azaz csereszabatos-e ?
-Tamás-
Természetesen, csereszabatos, az előlaptól eltekintve normál 1 DIN mindegyik gyári fejegység.
Köszönöm a gyors választ !